כיסאות בעיקר

כסאות. אתם משתמשים בהם מדי יום, בין אם כאשר אתם יושבים לקפה של בוקר במטבח, או במשרד מול המחשב או בבית בפינת הישיבה השקטה שלכם. אף פעם לא עצרתם לרגע את רצף המחשבות והקדשתם אחת למען תשומת לב מיוחדת לרהיט שמהווה חלק בלתי נפרד מחייכם. הכסאות קיימים כבר אלפי שנים ויש אינספור דגמים בצבעים, צורות ועיצובים שונים. הם הופכים את חיינו לקלים ולנוחים יותר, ואת הבתים שלנו ליפים יותר. נשמח לגלות לכם כמה עובדות שבטוח לא ידעתם עליהם

1. כסאות החלו להיכנס לשימוש פופולארי רק במאה ה-16 –במשך מאות ואלפי שנים אנשים נהגולשבת על פריטים שונים כמו אבנים או ספסלים עשויים מחומרים שונים דוגמת עץ. כסאות היו מצרך נדיר שנכנס לשימוש רק בתחילת המאה ה-16.

2. הכיסא העתיק ביותר בן כמעט 5,000 שנה –המצרים המציאו מעין כסאות מיוחדים שיועדו לשימוש רק במהלך אירועים גדולים וחגיגות. היחידים שזכו לשבת על הכסאות העתיקים היו הפרעונים ואנשים חשובים במיוחד.

3. המילא "כיסא", כלומר “Chair”, מקורה בלטינית– המילה "קתדרה" בלטינית פירושה הוא משהו בסגנון "לשבת" ו"למטה". המילה המקובלת כיום "Chair" נגזרת מן המילה הלטינית “Cathedra” ובסך הכול זה נשמע הגיוני. הרהיט הרי הומצא כדי לשבת למטה, עליו –Sit Down”".

4. לא תמצאו כסאות בתנ"ך– המילה "כיסא" אינה מוזכרת בתנ"ך אפילו פעם אחת. אולם, המחזאי הדגול שייקספיר הזכיר לפחות שמונה פעמים את המילה "כיסאות" ביצירתו על הנרי השישי במערכה השלישית.

5. בימים עברו רק אנשים חזקים ועשירים ישבו על כיסאות– היום יש לכל אחד לפחות 2 או 3כסאות בבית, אבל בימי ההיסטוריה הרחוקים פני הדברים היו שונים מאוד. הדגמים הראשונים של כסאות נמצאו אך ורק בביתם של אנשים עשירים או של אנשים בעלי כוח והשפעה. האנשים הפשוטים והעניים ישבו ישירות על הקרקע או במקרים מסוימים על שרפרפים.

6. הכיסא המשרדי למעשה הומצא על ידי צ'ארלס דרווין– בשנת 1800 לצ'ארלס דרווין היה רעיון מבריק במיוחד להוסיף גלגלים לכיסא החביב עליו במעבדה על מנת שהוא יוכל לנוע בחופשיות ולקבל גישה נוחה אל הכלים והניירות שלו. זה היה ביסודו של דבר הכסא המשרדי הראשון שיוצר אי פעם.

7. כסאות מוזיקליים –הגרסה הראשונה ביותר למשחק הפופולארי כסאות מוזיקליים מתועדת בשנת 1877. מאז המשחק הפך ללהיט בערבי כיתה של ילדים וגם בקרב מבוגרים עם רוח נעורים.